Ibiza Awards 2013 Winners
September 27, 2013
0 comments
Share

Ibiza Awards 2013 Winners

Every year I await with bated breath for the results of the Ibiza DJ Awards, if only because it allows me the oppurtunity to experience all the wonderful music that played throughout the Summer in that beautiful isle oh so far away.

Ok, well maybe I’m being a lil overdramatic, but I am dying to visit Ibiza and these awards are pretty cool. Consisting of 11 Special Awards -plus a new one introduced this year- judged by an independent music panel, and nine awards voted on by the public, the IDJA is a good barometer for what has been hot in the dance music scene over the last year.

Solomun who we featured early this year in DJ of The Week, won for Best Deep House DJ while another DJ we like around these parts Hardwell won in the Electro House catagory. Armin Van Buuren won best in Trance and International DJ, plus Cristian Varela for Techno and BoilerroomTV, who we just featured in the latest WeekendMix won the Media award.

For the full run down check the list after the video of this years winner for Track of The Season, Francesco Rossi’s ‘Paper Aeroplanes,’ (buy on iTunes or Amazon) a sweet, sweet track indeed.

Congrats to all the winners and if anyone would like to sponsor the 1200Dreams crew so we can party with you at Ibiza next year, we would be happy to oblige.


ELECTRO HOUSE

HARDWELL

AFROJACK, AVICII, AXWELL, CALVIN HARRIS, CHUCKIE, DAVID GUETTA, SEBASTIAN INGROSSO, STEVE ANGELLO, STEVE AOKI


TECHNO

CRISTIAN VARELA

CARL COX, CARL CRAIG, JOSEPH CAPRIATI, NICOLE MOUDABER, PACO OSUNA, RICHIE HAWTIN, SVEN VATH, UMEK


TRANCE

ARMIN VAN BUUREN

ABOVE & BEYOND, ALY & FILA, DASH BERLIN, FERRY CORSTEN, MARKUS SCHULZ, PAUL OAKENFOLD, PAUL VAN DYK


TECH HOUSE

LUCIANO

LOCO DICE, MACEO PLEX, CASSY, DUBFIRE, JOHN DIGWEED, JORIS VOORN, PETE TONG, SASHA, SETH TROXLER


DEEP HOUSE

SOLOMUN

ART DEPARTMENT, DAMIAN LAZARUS, DIXON, JAMIE JONES, KERRI CHANDLER, MATTHIAS TANZMANN, MAYA JANE COLES, TALE OF US


DUBSTEP/DRUM & BASS

CHASE & STATUS, KNIFE PARTY, NERO, PENDULUM, SKREAM, SKRILLEX, SUB FOCUS


NEWCOMER

UNER

ANDREA OLIVA, DANNIC, FRANCESCA LOMBARDO, HECTOR, HOT SINCE 82, MANO LE TOUGH, OMNIA


INTERNATIONAL DJ

ARMIN VAN BUUREN

AFROJACK, AVICII, CARL COX, DAVID GUETTA, LUCIANO, RICHIE HAWTIN, STEVE AOKI, SVEN VATH, TIESTO

ELECTRONIC LIVE PERFORMANCE

HOT NATURED

A GUY CALLED GERALD, AME, GAISER, GUTI, GUY GERBER, MARTIN BUTTRICH, PAUL KALKBRENNER, TENSNAKE

SPECIAL AWARDS

BREAKTHROUGH ARTIST – TiNi
CUTTING EDGE – Pioneer DJ
DANCE NATION – Mexico
IBIZA DJ – Willie Graff
IBIZA NIGHT – ENTER
INTERNATIONAL FESTIVAL – BPM Festival
MEDIA – Boiler Room TV
OUTSTANDING CONTRIBUTION – Kathy Sledge
PRODUCER – Maceo Plex
RECORD LABEL – Crosstown Rebels
LIFETIME ACHIEVEMENT – Jerry L Greenberg
Inti

Inti

Comments

No Comments Yet! You can be first to comment this post!

Write comment